7 kwietnia 2016

Sprawozdanie z warsztatów „Praktyka orzekania w sprawach dotyczących ochrony dóbr osobistych”

W dniu 16 marca 2016 roku na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym, mającym swoją siedzibę przy ul. gen. Tadeusza Kutrzeby w Poznaniu w sali 303 o godz. 16 odbyło się spotkanie z sędzią sądu okręgowego, przewodniczącą I wydziału cywilnego - Katarzyną Gawecką, pt.: „Praktyka orzekania w sprawach dotyczących ochrony dóbr osobistych”. 

Spotkanie trwało około półtorej godziny i złożyły się na nie dwa elementy. W pierwszej części Pani sędzia przypomniała źródła prawa oraz przeanalizowała powództwa. Na podstawie art. 23 i 24 zwróciła uwagę, iż powód w toku postępowania powinien umieć odpowiedzieć przede wszystkim na pytanie: „czy dane dobro zostało naruszone?”. Następnie Pani Gawecka wskazała najczęściej występujące sprawy o ochronę dóbr osobistych, jakimi ostatnimi czasy są cześć i godność osobista, mając a myśli m.in.: ochronę wizerunku (kwestie publikacji), prawo do pochówku, prawo do życia w rodzinie czy ochrona czci między współwięźniami. Należy jednak pamiętać, że katalog dóbr osobistych częściowo zarysowany w Konstytucji RP, Kodeksie Cywilnym czy Kodeksie Karnym jest katalogiem niewyczerpującym. 

Ochrona dóbr osobistych dotyczy nie tylko osób fizycznych, ale i prawnych. Warto również zwrócić uwagę na okoliczności, pozwalające wyłączyć odpowiedzialność, kwestia ta jest sporna, jednakże w polskim systemie prawnym została podjęta próba ich ujęcia. Pani Sędzia opowiadając o uchyleniu bezprawności, łącząc wiedzę podręcznikową z wiedzą uzyskaną, podczas praktyki sędziowskiej wskazała m.in.: zgodę uprawnionego, działanie na podstawie przepisu lub w wykonywaniu prawa podmiotowego, jak przyznała z tym ostatnim jednak miała styczność tylko raz. 

Część wykładową Przewodnicząca I Wydziału Cywilnego zakończyła wykazując podstawę zadośćuczynienia. Na koniec, wspólnie, rozpatrzyliśmy parę stanów faktycznych i zapoznaliśmy się z rozwiązaniami zastosowanymi w danych orzecznictwach. Po spotkaniu,, symbolicznie wręczyliśmy Pani Gaweckiej oficjalne podziękowanie oraz kwiaty. Koło Naukowe, jest niezwykle wdzięczne za poświęcony Nam czas oraz aktywne zaangażowanie studentów oraz frekwencję, która o tak późnej godzinie dopisała. 

Poniżej prezentujemy Wam parę zdjęć. Jeszcze raz dziękujemy za tak liczne przybycie i do zobaczenia na następnych wydarzeniach!






Koło Naukowe Prawa Prywatnego "Sapere Aude"

Autor

Przewodnicząca KNPP "Sapere Aude", studentka III roku prawa. W wolnych chwilach uczy się języka francuskiego.

 
biz.